महारानी एलिजावेथ द्धितीयको निधन

गत ८ अगस्ट २०२२ को दीन बेलायतमा सबैभन्दा लामो समय शासन गर्ने महारानी एलिजाबेथ द्वितीयको ७० वर्ष शासन गरेपछि ९६ वर्षको उमेरमा बालमोरलमा निधन भएको छ ।

उनका छोरा राजा चार्ल्सले भने कि उनकी प्यारी आमाको मृत्यु उनको र उनको परिवारको लागि “ठूलो दुःखको क्षण” थियो र उनको क्षति विश्वभर “गहिरो महसुस” हुनेछ।

प्रीती बेघा ईङ्नाम सन २०१९ मा महारानी सङ्ग हात मिलाउदै

गत बिहिवार देखी उनको स्वास्थ्यको बारेमा चिन्ता बढेपछि शाही परिवारका वरिष्ठ सदस्यहरू उनको स्कटिश एस्टेटमा भेला भएका थिए।

महामहिम राजाले भने: “हामी एउटी आदरणीय सार्वभौम र धेरै माया गर्ने आमाको निधनले गहिरो शोकमा गर्छौं। मलाई थाहा छ उहाँको क्षतिलाई देश, क्षेत्र र राष्ट्रमंडल र विश्वभरका अनगिन्ती मानिसहरूले गहिरो महसुस गर्नेछन्।”

उनले शोक र परिवर्तनको अवधिमा उनी र उनको परिवारलाई “रानीलाई यति व्यापक रूपमा राखिएको सम्मान र गहिरो स्नेहको बारेमा हाम्रो ज्ञानबाट सान्त्वना र टिकाइनेछ” भने।

डाक्टरहरूले रानीलाई मेडिकल पर्यवेक्षणमा राखेपछि रानीका सबै बच्चाहरू एबरडीन नजिकैको बालमोरलमा भेला भएका थिए । उक्त ठाँउमा उनका नाति प्रिन्स विलियम पनि पुगेका छन भने उनका भाइ प्रिन्स ह्यारी पनि अमेरिका बाट आउदै गरेको छ।

मङ्गलबार रानीद्वारा नियुक्त प्रधानमन्त्री लिज ट्रसले भने कि “रानिनै नै चट्टान हुन् जसमा आधुनिक बेलायत निर्माण भएको थियो र उनले “हामीलाई चाहिएको स्थिरता र शक्ति प्रदान गरिन्” साथै नयाँ राजाको बारेमा बोल्दै, उनले भनिन्: “हामी उहाँलाई हाम्रो वफादारी र भक्ति प्रस्ताव गर्दछौं, जसरी उहाँकी आमाले यति धेरै र यति लामो समयसम्म समर्पण गर्नुभयो र एलिजाबेथ दोस्रो युग बितेसँगै हामी हाम्रो महान देशको भव्य इतिहासमा नयाँ युगको सुरुवात गर्छौं, जसरी महामहिमले चाहनुभएको थियो” ।